Aicinājums neatbalstīt gozījumus Satversmē

Anonīms saglabāja, Ce, 02/16/2012 - 00:50

Pēdējās dienās pirms referenduma augusi sabiedrība aktivitāte. Līdzās politiķiem izsakās pazīstami mākslinieki un rakstnieki, piemēram, Māra Zālīte, kuras vēstījums pieejams "Atjaunotnē" jau labu laiku. Masu mediji ir pilni ar dažādiem aicinājumiem, sākot ar tādiem, kas piedāvā pārvērst referendumu "balto lapu" – tādā kā izklaides – akcijā (Viestura Dūles iniciatīva), beidzot ar šādu un līdzīgu iniciatoru ierindošanu muļķu vai nodevēju sarakstā (Inas Druvietes un Alvja Hermaņa publikācijās).

Divus no aicinājumiem, kas izceļas ar līdzsvarotību un mudinājumiem uz savstarpēju piedošanu un sadraudzību, ievietojam arī portāla Atjaunotne lasītāju vērtējumam. Viens ir Zatlera reformu partijas Saliedētības darba grupas uzsakumums, otrs ir mācītāja Jura Rubeņa ierosinātais Labas gribas manifests, kuru katrs ir aicināts parakstīt Rīgas pilī.

Zatlera reformu partijas Saliedētības darba grupas aicinājums

 Godātie Latvijas pilsoņi – latvieši, krievi, ukraiņi, lietuvieši, poļi un daudzi citi, kuru dzimtās un dzīves vietas zeme ir Latvija!

Visi cilvēki, neatkarīgi no tautības, ir nepieciešami Latvijai! Latvijā dzīvojošo tautu tradīcijas un etniskās kopienas veido būtisku mūsu sabiedrības un kultūras daļu. Taču neatkarīga un demokrātiska Latvija netiktu izveidota un nepastāvētu bez pamatnācijas – latviešu – nestajiem upuriem un smagā darba gadsimtu gaitā.

Dažādu provokāciju rezultātā daudzi no mums, arī politiķi, arī citu tautību pārstāvji, esam cits no cita norobežojušies un viens otru atstūmuši bez īpaša iemesla un motīva. Tomēr pie tā nav vainojami ne latvieši, kuri savā zemē vēlas runāt savā dzimtajā valodā, ne vairākums citu tautību cilvēku, kuri Latvijā dzīvo, maksā nodokļus un apgūst latviešu valodu, saglabājot savu valodu un kultūru.

Katram no mums, kurš piedalīsies referendumā par Satversmes grozīšanu, vajadzētu pārdomāt, vai viņa izvēle sekmēs vai apdraudēs turpmāko dzīvi Latvijā, un to, kā mēs turpmāk veidosim savstarpējās attiecības. Vai neapdomīgs lēmums neatgriezeniski neradīs bezdibeni un sašķeltību sabiedrībā?

Mūsu valsts ir unikāla salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm. Latvijā ir skolas, kurās savā dzimtajā valodā izglītību var iegūt vismaz 7 mazākumtautību bērni. Nacionālajos medijos (televīzija, radio, prese) 30 % raidlaika ir raidījumiem krievu valodā. Latvijā vienīgā valoda, ko netulko (bet tikai titrē) televīzijā, ir krievu valoda. Jebkurā pašvaldībā vai citā institūcijā, cilvēks, kurš pietiekami nepārvalda valsts valodu, tomēr tiek uzklausīts un saņem kvalitatīvu palīdzību vai pakalpojumu. Krievu valodai Latvijā jau tagad ir ievērojamas priekšrocības salīdzinot ar citām valodām.

Tāpēc aicinām visu tautību pilsoņus neatbalstīt ierosinātos Satversmes grozījumus! Ierosinātie Satversmes grozījumi ne tikai noniecina latviešu daudzu paaudžu paaudzēs neatlaidīgos pūliņus savas valsts un valodas sargāšanā un saglabāšanā, bet grauj mūsu kopējo cerību dzīvot vienotā un saliedētā sabiedrībā. Vai tiešām uzspiežot latviešiem un citām Latvijā dzīvojošām tautām otru valsts valodu – krievu valodu, kāds kļūtu laimīgāks, aizsargātāks un turīgāks? Referenduma rezultāti visticamāk juridiski nemainīs esošo situāciju, bet tikai kalpos par iemeslu aizkaitinājuma eskalācijai un naida pieaugumam. Aicinām visus būt saprotošiem un neļauties mirkļa emocijām!

Pēc referenduma mums būs daudz darāmā: ir vajadzīgs cieņpilns dialogs starp latviešiem un nelatviešiem, ir jārisina daudzi praktiski jautājumi kā, piemēram, atvieglot Latvijā dzimušo nepilsoņu bērnu reģistrāciju par Latvijas pilsoņiem, kā arī jāveic būtiski  uzlabojumi valsts valodas apguvē, izglītībā un citas iniciatīvas, ko ierosinājusi Zatlera reformu partija. Mums visiem kopā būs jādzīvo un jāstrādā mūsu Latvijā. Tāpēc neļausim smago sociāli ekonomisko situāciju padarīt vēl grūtāku ar mākslīgi radītu saspīlējumu nacionālajās attiecībās! Vienosimies kopīgam darbam mūsu valsts attīstībai, lai izvestu to no ekonomiskās krīzes!

Atstumsim malā vēstures rēgus! Dzīvosim nākotnei un cienīsim cits citu!


Labas gribas manifests atrodams šajā saitē: http://www.president.lv/images/modules/art_description/file/19117/manife...

0 comments

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Atļautie HTML tagi: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.

Vairāk par formatēšanas iespējām

CAPTCHA
Lai novērstu SPAM nejaucības
Image CAPTCHA
Ievadiet attēlā redzamos simbolus.