Laulību skaits samazinās

Anonīms saglabāja, Pr, 01/31/2011 - 11:56

Lai gan arī iepriekš laulību skaits Latvijā nebija nekāds lielais, tomēr krīzes iespaidā tas samazinājies dramatiski. Turklāt pieņemti likumi, kas laulības šķiršanu vēl atvieglinās. Vai valstij ir programma ģimenes stiprināšanai un demogrāfiskās krīzes mazināšanai? Kas šādā programmā būtu jāietver?

Krīzes iespaidā arvien mazāk reģistrē laulību

TVNET/LNT ziņa – 02.01. 2011.

„Pēdējos trīs gados būtiski sarucis oficiāli reģistrēto laulību skaits – par 40%. Pērn to skaits tikai nedaudz pārsniedz deviņus tūkstošus laulību. Viens no ekspertu minējumiem, kādēļ iedzīvotāji aizvien mazāk noslēdz laulības, esot atbalsta politikas trūkums jaunajām ģimenēm.

* Latvijā šogad [2010. gadā] noslēgtas 6228 laulības .

* Notāriem par laulības šķiršanu būs jāsniedz ziņas reģistram.

Ar katru gadu aizvien mazāk pāru izvēlas juridiski noformēt savas attiecības. Ekonomiskās augšupejas apstākļos vēl nesenā pagātnē tika noslēgtas 15 tūkstoši laulību, turpretim 2010.gadā oficiāli reģistrēto laulību skaits sniedzas nedaudz pāri 6 tūkstošiem, ziņoja LNT ziņas.

Ar šādu noslēgto laulību statistiku Latvijas sabiedrība nonākusi turpat, kur bijusi pirms desmit gadiem. Demogrāfi un antropologi par laulību skaitu samazinājumu nebrīnās, jo, pēc viņu domām, precību bums noplacis, iestājoties krīzei ekonomikā.

Laulību skaits mazinās nestabilitātes dēļ Sociālantropoloģe Aivita Putniņa LNT ziņām skaidroja, ka krīzes laikos cilvēkiem zūdot stabilitātes sajūta un tas arī ietekmē vēlmi laulāties: „Laulība ir brīdis, kad cilvēki meklē stabilitāti un grib uzņemties rūpes ne tikai par sevi, bet arī par otru cilvēku. Pašreizējā situācijā to ir ļoti grūti izdarīt.”

Tāpat Putniņa raidījumā vērsa uzmanību uz to, ka laulību bums bijis saistīts ar mājokļu kredītiem, un, tā kā valstī neesot jauno ģimeņu atbalsta politikas, tad arī cilvēki ar laulību noslēgšanu esot piesardzīgi, jo apzinās, ka būs jāpaļaujas uz sevi, plānojot ģimeni un bērnus.

Arīdzan demogrāfs Ilmārs Mežs laulību skaita samazināšanos saista ar nestabilitāti: „Šogad bērnu pabalsts ir 8 lati, nākamgad - varbūt vairs nebūs. Mēs zinām, kā iet ar bērnudārziem. Būtu Rīga labāk tikai desmito daļu no Dienvidu tilta naudas bērnudārzu problēmas risināšanā ieguldījusi, varbūt rīdziniekiem būtu divreiz vairāk bērnu, jo nebūtu problēmu iekārtot bērnu bērnudārzā.” [..]

Galvenais apdraudējums zemajā dzimstībā

Tikmēr demogrāfs Mežs uzskata, ka laulību neslēgšana pati par sevi nebūtu uzskatāma par apdraudējumu, ja vien pāri domātu par pēcnācējiem, taču bērnu šobrīd dzimstot arvien mazāk.

„Sabiedrība nav ilgstoši izdzīvojusi ar vienu bērnu ģimenē. Ir palicis apmēram gadsimts, un mūsu vairs nebūs. Tas ir tas galvenais apdraudējums. Vai nu mūsu pāri noformē tās attiecības vai ne – tas ir skaisti, ja viņi to izdara, bet tas tik lielu iespaidu neatstāj,” uzsvēra Mežs.

Pērn Latvijas iedzīvotāju skaits turpināja samazināties – par 19 tūkstošiem; mūsu ir vairs vien 2,2 miljoni, informēja LNT ziņas.”

Pilns raksts meklējams portālā TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/360198-krizes_iespaida_arvien_mazak_re...

1 komentārs

Mans personīgais uzskats - tā

Rakstīja Māra (nav pārbaudīts), Se, 06/11/2011 - 07:52

Mans personīgais uzskats - tā visa ir tradīciju sloga uzliktā ķēdes reakcija. Laulības tradicionāli tiek pirmām kārtām saistītas ar visu iespējamo radu un draugu sapulcēšanos, lai tie apskatītu, kā sieviete sadzīves tehnikas krāsas kleitā un vīrietis solīdā uzvalkā sniegtu viens otram mūža solījumu rūpēties vienam par otru priekos un bēdās, bet pēc tam apdāvinātu laulātos ar dārgām, sadzīvē noderīgām lietām un kopīgi sēstos pie viesību galda, kārtīgi ieturētos un tad nodarbotos ar tautiskām jancībām, ko visi jau zina no galvas, bet nez kāpēc bez tā grūti iztikt. Divi cilvēki, kas ir kopā tāpēc, ka viņi patiešām ir atraduši viens otru, mīl viens otru un viņiem ir labi, normālā gadījumā šo karnevālu neuzskata par nepieciešamu. Viņi labprāt aprobežotos ar dokumentu parakstīšanu, lai attiecībām būtu visas loģiski izrietošās juridiskās sekas. Taču sabiedrība un radi grib svētkus, jo tā taču ir LIELĀ DIENA. Galu galā varētu jau visu mīļo un tuvo cilvēku dēļ uzupurēties, tā jau ir tikai viena diena, bet, ja līdzekļi ir ierobežoti, tad tas tiek atlikts uz nenoteiktu laiku, un tam līdzi - arī juridiska laulības noslēgšana. Juridisko formalitāšu nenokārtošana rada šaubas par bērnu radīšanu - pat mūsdienās eksistē faktors "kā uz mani skatīsies mani vecāki, ka es nevaru to lietu nokārtot, kā pienākas?" Tā nu dzīvo jauns bezbērnu pāris, kas nav savas attiecības juridiski noformējis un bērnus tuvākajā laikā neplāno, bet radušo vēlmu apspiež, sakot "var taču pagaidīt, kamēr apprecēsimies".

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Atļautie HTML tagi: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.

Vairāk par formatēšanas iespējām

CAPTCHA
Lai novērstu SPAM nejaucības
Image CAPTCHA
Ievadiet attēlā redzamos simbolus.