Pāvests kritizē netaisnību ekonomikā

Anonīms saglabāja, Pk, 12/20/2013 - 13:31

Ar asu naudas kulta kritiku savā apustuliskajā pamudinājumā (Evangelii Gaudium) uzstājās Romas pāvests Francisks 26.11.2013 oficiāli izsludinātajā dokumentā, kurš ir kā rīcības norādījums katoļu baznīcai un ticīgajiem, pāvests saka: «Alkatībai pēc varas un bagātības labumiem nav robežu. Šī sistēma cenšas noslaucīt no sava ceļa jebko, kas traucē palielināt peļņu. Pat tik trauslas lietas kā apkārtējā vide paliek pilnīgi neaizsargātas, kad par vienīgo likumu kļūst pārdievišķotais tirgus.»

Romas pāvests asi kritizē globālo finanšu kapitālismu un tirgus ekonomikas tirāniju

Vienā no katoļu baznīcas pamatdokumentiem ir atrodama skarba kritika par tirgus ekonomiku un kapitālisma sistēmu. Pāvests Francisks savā pamudinājumā, pēc dažu žurnālistu domām, pat pārspējot Kārļa Marksa un Vladimira Ļeņina pausto. Pāvests aicina aizlūgt, lai veidotos tāda politisko līderu paaudze, kas spēs pretoties tirgus ekonomikas tirānijai: «Esošo sociālo nelīdzsvarotību ir radījusi ideoloģija, kas aizsargā absolūtu tirgus un finanšu spekulāciju autonomiju. Tā rezultātā tiek noliegtas valstu tiesības, kuru pienākumos ietilpst rūpes par kopējo labumu, izmantot visas kontroles formas. Tādējādi ir radusies jauna tirānija, ārēji nepamanāma un visai bieži pat virtuālā tirānija, kas vienpusēji un bez žēlastības uzspiež savus likumus un spēles noteikumus.»

Fantastiski, bet tieši Romas pāvests, nevis desmitiem Nobela prēmijas laureātu, vērš uzmanību uz problēmu, ka daudzas no tirgus ekonomikas dogmām neiztur zinātnisku pārbaudi, bet ir uzskatāmas par ideoloģiska rakstura apgalvojumiem, kuriem nav pamatojuma faktos: «Daži cilvēki turpina joprojām aizstāvēt teoriju, kas apgalvo, ka labklājība pārplūst no augšas uz leju, ka ekonomiskā izaugsme, kuru balsta brīvais tirgus, neizbēgami nodrošinās lielāku vienlīdzību un visaptverošu līdzdalību visā pasaulē. Šī tēze, kura nekad nav argumentēti pierādīta ar faktiem, izsaka primitīvu un naivu ticību ekonomiskās varas dievišķumam, ticību dominējošo ekonomisko sistēmu sakrālām iespējām.»

Pēc Evangelii Gaudium publiskošanas ietekmīgas ASV konservatoru aprindas to nosauca par „marksistisku”. Atbildot uz to, intervijā avīzei „La Stampa” pāvests uzsvēra, ka savā apustuliskajā pamudinājumā pieminēja tikai vienu no daudzajām ekonomikas teorijām, kam [bieži vien ar reliģisku degsmi] tic ekonomisti: t.s. „trickle-down theory”. Šī teorija sludina, ka lielo monopoluzņēmumu, vidējo un mazo uzņēmumu un patērētāju intereses it kā sakrītot.

„Viņi apgalvo, ka ekonomiskā izaugsme, ko veicinot brīvais tirgus, neizbēgami rada vērtību taisnīgu sadali pasaulē: kad „glāze tiek pārpildīta”, viss liekais „izlīstot” par labu nabagiem. Bet praktiski šī „glāze” katru reizi kļūst arvien lielāka un lielāka un nabagiem reāli nekas netiek,” saka pāvests.

Pēc Franciska teiktā viņš nav ekonomikas eksperts un necentās analizēt pašreizējo globālo finansu sistēmu, bet tikai konstatēja tās netaisnīguma faktu, tādējādi pēc būtības vēlreiz atkārtojot katoļu baznīcas sociālo doktrīnu.

„Tas nenozīmē būt marksistam”, teica pāvests, papildus uzsverot, ka savas dzīves laikā ir saticis daudz marksistu, kuri bija ļoti labi cilvēki, tāpēc viņš neredz neko sliktu šai apzīmējumā.

Avoti:

http://www.km.ru/world/2013/12/15/ekonomicheskaya-situatsiya-v-mire/727783-papa-rimskii-otvetil-na-obvineniya-v-marks

http://nra.lv/viedokli/juris-paiders-3/107220-visu-zemju-ticigie-savienojieties.htm

http://www.vatican.va/holy_father/francesco/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20131124_evangelii-gaudium_en.html

http://www.catholic.lv/main.php?parent=5965

0 comments

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Atļautie HTML tagi: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.

Vairāk par formatēšanas iespējām

CAPTCHA
Lai novērstu SPAM nejaucības
Image CAPTCHA
Ievadiet attēlā redzamos simbolus.