Zinātne
Par arābu TV kanāla "Aljazeera" publicēto filmu "Latvijas lubene" ("Latvia's pulp fiction") interese sabiedrībā nav sevišķi liela.
To nav ievērojuši pat Latvijas "zaļie", kā, piemēram, Latvijas zaļā kustība, VAK, Latvijas Zemes draugi.
Tēma jau arī – it kā banāla – Latvijas mežu izciršanas tempi.
Piedāvājam filozofes Ivetas Šimkus pārdomas par mākslīgo intelektu un cilvēces nākotni Bībeles naratīva un Eiropas filozofisko meklējumu kontekstā.
Mākslīgais intelekts un mēs. Atmiņas par nākotni. Autore: Iveta Šimkus.
No teju neierobežotām iespējām līdz grūti aptveramai bīstamībai – apmēram šādā amplitūdā jādomā par mākslīgo intelektu (turpmāk tekstā MI) kā likumsakarīgu cilvēces attīstības rīku, racionalitātes turpinājumu un vainagojumu. Un šis process nav sācies ne apgaismības laikmetā, ne Sokrāta domāšanas pavērsienā uz cilvēka sevis izpēti, bet tas ir iekodēts jau pašā pirmajā izvēlē, kas notikusi Ēdenes dārzā. Šī izvēle nav vienreizējs notikums, bet atkārtojas, mūžīgi atgriežas, kā teiktu Nīče. Tas ir cilvēces liktenis. Cilvēks saceļas pret savu Radītāju. Neizbēgami un arī neveiksmīgi, kā, piemēram, to varam lasīt Vecās Derības stāstā par Bābeles torņa celšanu. Taču sakāve neko neiemāca, torņa celšana turpina būt ļoti vilinoša.
Daži problemātikas par radīšanu un evolūciju aspekti
Pēc grāmatām:
Piedāvājam LU pētnieka Manuela Fernandeza publikāciju par veikto pētījumu Latvijas skolās. Pateicība autoram par doto iespēju rakstu publicēt portālā “Atjaunotne”. Šajā Adventa un pirms Ziemassvētku laikā ļaudis ir izslāpuši pēc pozitīvām ziņām. Neraugoties uz problēmām ar skolotāju atalgojumu un izglītības finansēšanu, vismaz daļa izglītības darbinieku turpina pētīt un pilnveidot vērtībizglītības jomu, mēģina atbalstīt un sekmēt skolēnu tikumisko izaugsmi. Tas iedvesmo un priecē!
“Skolēni vēlas kļūt par labākiem cilvēkiem!” Autors: Manuels Fernandezs
Piedāvājam lasītājiem tikai portālā Atjaunotne pieejamu Mārča Krīta vēsturisku ekskursu par notikumiem Otrā pasaules kara laikā un pārdomas par zelta nozīmi valstu pastāvēšanas risku, smagu un sarežģītu konfliktu laikos.
Kardināls un zelta flote. Autors: Mārcis Krīts
Dzīve ir lūgšanu krelles - izveidotas no sīkām likstām, kuras filosofs pārskaita, smejoties. A.Dimā “Trīs musketieri”
Ojārs Balcers, Dr. phys.
Klimata pārmaiņu temats nav jauns, un tas noteikti ir daudz apspriests. Ko darīt, vai darīt, cik liela ir cilvēku ietekme. Skaidrs ir viens – klimata pārmaiņas notiek. To apliecina novērojumi, mērījumi un modeļi. Klimata pārmaiņu fizika (virzītājspēki un mehānisms) zinātniekiem lielos vilcienos bija skaidra jau vairāk nekā pirms simt gadiem un publicēta arī Rīgā kādreiz strādājušā zviedra un Nobela prēmijas laureāta Svantes Arrēniusa darbos. Laikam ejot, modeļi tika precizēta, un t.s. Romas kluba modeļos 20. gs. 70. gados publicētie modeļi (sk., The Limits to Growth) rāda, ka planētas fizikālie ierobežojumi nav savietojami ar izvēlēto nepārtrauktas ekonomiskas izaugsmes ceļu.
Raksts tapis pēc Jurģa Klotiņa priekšlasījuma 2020. gada 3. oktobrī Āraišos, Āraišu ezerpils apmeklētāju centrā.
Kas būtu latvieši bez Dziesmu svētkiem? Mūsu nacionālā pašapziņa, ceļš pie savas valsts varbūt noritētu citādi. Kurš cits notikums Dziesmu svētku vietā mūsdienās pulcētu kopā latviešus no visas pasaules? Taču cik daudz mēs zinām par to, kā dziedāšana un mūzika attīstījās pirms 1873. gada Rīgā un pirmajiem Dziesmu svētkiem Dikļos, vēl pirms tam, kad hernhūtiešu ģimenes dēla Jāņa Cimzes mācītie latviešu un igauņu tautskolotāji sāka vadīt korus Vidzemē? Cik daudz mēs zinām par Brāļu draudzes pienesumu latviešu koru kultūras attīstībā un Dziesmu svētku kustības iesākšanā?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- nākamais ›
- pēdējais »
Cienījamie lasītāji!Veicu darbā nelielas...
Vai patiesi kādām nav skaidrs, ka cilvēks ir...
"Jā" nevar pateikt, ja svaru bumba -...
Katram katru dienu ir jāpakāpj viens solītis...
Katram ir tiesības uz savu personīgo viedokli...